تاریخچه نت نویسی و الفبای موسیقی

نت نویسی و الفبای موسیقی

نت موسیقی

همان طور که هر ملت و قومی برای زبان مادری خود حروف خاص خود را تعیین نموده و طبق آن حروف و الفبا، مطالب و آثار ادبی و … خودشان را به رشته ی تخریر در آورند، در بیان موسیقی نیز نشانه ها و الفبایی پیدا کرده اند که صدا ها را از یکدیگر جدا کرده و جنبه جهانی و بین المللی دارد .

 

از حدود سه هزار سال پیش، این نشانه ها، شکل های مختلفی داشته که امروز آن نشانه ها تکامل پیدا کرده و به نام نُت یا الفبای موسیقی معروف شده اند .

الفبای موسیقی

الفبای موسیقی نت نام دارد .

برای نوشتن و خواندن یک قطعه موسیقی باید از نشانه ای استفاده کرد .

به حروفِ الفبای موسیقی “نُت” گفته می شود .

 

تاریخچه نت نویسی

در کشور چین نشانه هایی که یک جمله طولانی را بیان می کرد برای نت نویسی موسیقی به کار می بردند ولی بعد ها هندی ها این نشانه ها را خلاصه تر و ساده تر کردند و برای هر کدام از عبارات یک نشانه ثابت را به کار بردند .

بعد از این در حدود 700 سال قبل از میلاد مسیح، مردم یونان از حروف الفبا برای صدا های موسیقی استفاده کردند .

این نشانه ها یا نُت های موسیقی برای نواختن آواز با ساز و خواندن آواز یکسان نبود .

بیش از 1500 نوع نشانه برای نمایش دادن اُکتاو ها و صداهای زیر و بَم وجود داشت که به خاطر سپردن این تعداد نشانه و نت بسیار دشوار و سخت بود .

حدود 1400 سال طول کشید تا شکل بهتری را برای نمایش صداهای تیز و بَم را انتخاب کنند .

تاریخچه الفبای موسیقی

در قرون وسطی یا همان سده های میانی از نشانه هایی برای آواز های مذهبی در کلیسا های کاتولیک که به سیستم نت نگاری “نویمِن (Neumann)”  معروف است، استفاده میشد .

نشانه های به کار رفته در سیستم نت نویسی نویمِن به شکل زیر است :

سیستم نت نگاری نویمِن

 

در مدت 70 سال، بین سال های 840 میلادی و 930 میلادی، دو شخص به نام های “هوکبالد ( به انگلیسی : Hucbald )” و “گوییدو فون آرِتسو ( به انگلیسی : Guido von Arezzo )” نشانه های کامل تری را پیدا کردند .

هوکالبد کسی بود که اولین اثر منظم را در مورد تئوری موسیقی غربی نوشت .

این دو نفر نشانه های “نویمِن” را روی خط مستقیمی قرار دادند به گونه ای که صدای بَم پایین خط و صدای تیز بالای خط قرار می گرفت .

بعد از مدتی آنها این نشانه ها را بر روی سه خط مستقیم و موازی و گاهی چهار خط که هر خط رنگ ثابتی داشت قرار دادند به صورتی که خود خط های رنگی نشان دهنده ی صداهایی بودند .

نشانه های نت نگاری “هوکالبد” به شکل زیر می باشد :

نشانه های نت نگاری هوکبالد

 

منتظر ادامه مقاله سیر تکامل نشانه های نت نگاری موسیقی در سایت گلدن موج باشید …

 

 

 

مسعود موجی
ارسال دیدگاه